Anasayfa > Kurumsal > Kuru Üzüm

KURU ÜZÜM

Kuru Üzümün faydaları

Kuru üzüm, taze üzümün potasyum ve karbonat ile yıkanıp ardından zeytinyağı ile parlatılıp sarartılıp kurutulmasıyla elde edilir.

Üzüm içeriğinde bol miktarda demir, kalsiyum ve potasyum mineralleri bulunmaktadır. Demir Kalsiyum ve Potasyum mineralleri kemik gelişimini desteklemektedir. Kansızlık , halsizlik , zayıflık ve ishal durumlarında tüketilmesi özellikle tavsiye edilir. Enerji ihtiyacı duyanlar da üzüme yönelmektedir. Üzüm enerji, protein ve karbonhidrat kaynağıdır. Üzüm içerisinde zengin A,B1,B2,B6 , C vitaminleri ile organik asitler, formik, fosfat, kalsiyum, demir, fosforik asit minerallerini içerir.

Kuru üzüm antioksidan etkisi gösteren "fenoller" bakımından oldukça zengindir.

Diğer gıdalar tarafından vücuda alınan kalsiyumun daha etkin emilimini sağlayan "baron" minerali kuru üzüm sayesinde yüksek seviyelere ulaşmaktadır.

Üzüm çekirdeğinde bulunan antioksidanın fenolik bileşenler bakımından oldukça zengin olduğu görülmüştür. Son yıllarda oldukça artan bir şekilde ihtiyaç duyulan antioksidan özelliği barındırması diğer besinlerden ayırıcı özelliğidir.

Kuru Üzümün madensel tuz eksikliklerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Araştırmalarda yüksek kalori içermesine rağmen protein ve yağ içeriğinin düşük olması kuru üzümü ideal bir diyet besini haline getirmiştir.

Sindirim sitemi rahatsızlıkları için kullanılan günlük lifli gıda ihtiyacınızın bir bölümünü kuru üzümden karşılanabilir. Her gün bir avuç kuru üzüm tüketilmesi içerdiği lifli yapı ile rahatlamanıza yardımcı olur.

Kuru üzüm tam bir karaciğer dostudur. Vücudumuzda dolaşan kandaki demir mineralleri sayesinde taşınan oksijen vücudumuzun enerji ihtiyacını ve kaslarımızın düzgün çalışmasını sağlar. Kuru üzümün kekik eşliğinde yenmesi tat alma ve değişik lezzetler tatmanıza yardımcı olur.
Şengün Gıda FacebookŞengün Gıda TwitterŞengün Gıda instagramŞengün Gıda google plus

© 2016 - ufuksengun.com.tr Tüm Hakları Saklıdır.